FENX.05.07-IP.02-001/24 MODERNIZACJA SPECJALISTYCZNYCH RATOWNICZYCH JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH SŁUŻBY SAR

Umowa o dofinansowanie projektu nr FENX.05.07-IP.02-001/24 „Modernizacja specjalistycznych ratowniczych jednostek pływających Służby SAR” została zawarta z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w dniu 12.06.2025 r.
Wartość projektu: 62,83 mln PLN
Wkład UE: 53,41 mln PLN
Okres realizacji projektu: I kw. 2024 r. - II kw. 2027 r.
Program: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027
Priorytet: V Wsparcie sektora transportu z EFRR
Działanie: FENX.05.07 Bezpieczeństwo morskie i śródlądowe drogi wodne poza TEN-T
Projekt o znaczeniu strategicznym w rozumieniu art. 2 pkt 5 rozporządzenia ogólnego
Typ projektu:
Bezpieczeństwo morskie: doposażenie służb ratownictwa morskiego oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żeglugi, w tym poprzez budowę i modernizację jednostek specjalistycznych.
Zadania:
- Modernizacja specjalistycznej ratowniczej jednostki pływającej Kapitan Poinc.
- Modernizacja specjalistycznej ratowniczej jednostki pływającej m/s Czesław II.
- Modernizacja 3 specjalistycznych ratowniczych jednostek pływających SAR 3000.
Grupy docelowe:
Projekt będzie miał wpływ na obecnych i przyszłych użytkowników (użytkownicy indywidualni i przedsiębiorcy)
operujących na Morzu Bałtyckim w polskiej strefie reagowania, tj. na:
–załogi statków handlowych,
–załogi i pasażerów dalekomorskich statków pasażerskich i promów,
–załogi jednostek rekreacyjnych,
–rybaków,
–morski personel obsługujący instalacje i urządzenia offshore.
Cele:
Celem głównym projektu jest poprawa bezpieczeństwa żeglugi morskiej w obszarze polskiej strefy reagowania poprzez doposażenie MSPiR.
Produktem projektu będzie pięć zmodernizowanych specjalistycznych ratowniczych jednostek pływających MSPiR:
(1) m/s Kapitan Poinc,
(2) m/s Czesław II,
(3) m/s Pasat,
(4) m/s Orkan,
(5) m/s Sztorm.
Efekty:
Projekt wpłynie na poprawę bezpieczeństwa żeglugi oraz zwiększenie zdolności operacyjnej MSPiR.
W wyniku realizacji nastąpi skrócenie czasu dotarcia do najdalszego miejsca w polskiej strefie reagowania oraz zwiększenie stopnia pokrycia obszarów morskich w trakcie reagowania.



