Akcje ratownicze i wyjaśniające

Akcje ratownicze i wyjaśniające

2022-02-23

Inspektorzy operacyjni w Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym w Gdyni oraz w stacji nadbrzeżnej Polish Rescue Radio 23 lutego 2022 r. ok. godz. 10:20 odebrali drogową radiową sygnał "Człowiek za burtą" z jachtu "Yachting". Jednostka żaglowa, licząca wraz z poszkodowanym 9 załogantów (wszyscy to obywatele Polski), znajdowała się ok. 130 km na północ od Łeby i 80 km na wschód od szwedzkiej wyspy Olandia, u zbiegu stref odpowiedzialności SAR szwedzkiej, polskiej i rosyjskiej. Po otrzymaniu sygnału w niebezpieczeństwie, na pomoc wyruszyły, ze strony szwedzkiej – śmigłowiec oraz samolot, ze strony polskiej – śmigłowiec Marynarki Wojennej. Jak ustalono osobą, która znalazła się w wodzie był skipper jachtu. Rozbitka jako pierwszy odnalazł szwedzki samolot, ok 1,5 mili od „Yachtingu”, następnie szwedzki śmigłowiec podjął poszkodowanego i przetransportował do szpitala w Karlsrkonie. Całe zdarzenie miało miejsce w szwedzkiej strefie odpowiedzialności SAR. Po zakończonych działaniach śmigłowiec powrócił na lotnisko w Gdyni Babich-Dołach i odnowił gotowość.
 
fot. Szwedka Administracja Morska/Sjofartsverket
 
Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR
Akcje ratownicze i wyjaśniające

2022-01-10

Dnia 10 stycznia 2022 r. radiowa stacja brzegowa Polish Rescue Radio odebrała informację, którą przekazała do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni, o załogancie jednostki badawczej "Dr Lubecki", który uskarżał się na bóle w klatce piersiowej. Na pomoc 40 letniemu obywatelowi Polski wyruszyła załoga statku ratowniczego „Huragan” oraz śmigłowiec Marynarki Wojennej. Statek „Dr Lubecki” znajdował się około 44 mil morskich na północ od Ustki. Zadaniem ratowników była jak najszybsza ewakuacja medyczna poszkodowanego mężczyzny. Mężczyzna po godzinie 20:00 był już na pokładzie śmigłowca Rescue 815 i przytomny został przetransportowany do Szpitala w Słupsku.
 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR

Akcje ratownicze i wyjaśniające

2022-01-09

Inspektorzy operacyjni dnia 09 stycznia 2022 r. o godz. 17:02 usłyszeli komunikację radiową z której wynikało, że załoga kutra WŁA-67 nadaje sygnał wzywania pomocy. Jak się okazało jednostka połowowa zaczęła tonąć. Znajdowała się ona 11 Mm na północ od Władysławowa. Na jej pokładzie przebywało 3 członków załogi, którym udało się przejść na tratwę. Po otrzymaniu sygnału wzywania pomocy do działań natychmiast zostały skierowane statek ratowniczy Bryza z Władysławowa, śmigłowiec Marynarki Wojennej, jednostka Morskiego Oddziału Straży Granicznej SG-111, prom Stena Spirit oraz będące w rejonie inne jednostki połowowe. Cała 3 osobowa załoga została odnaleziona przez ratowników ze śmigłowca MW, następnie podjęta z tratwy przez przybyłą na miejsce załogę statku ratowniczego Bryza. Rybacy zostali przetransportowani do Władysławowskiego portu, ich życiu i zdrowiu nic już nie zagrażało. Statek ratowniczy Bryza o 18:40 dotarł z poszkodowaną załogą do Władysławowa. Rybacy z kutra WŁA-67 powrócili do domów wraz z oczekującymi na nabrzeżu rodzinami.
 
fot. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa
 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR
Akcje ratownicze i wyjaśniające

2021-10-30

Jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownctwa interweniowały 30.10.2021 r. trzy razy.
Inspektorzy operacyjni w Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjny w Gdyni otrzymali pierwsze zgłoszenie o godz. 01:09 z Sopockiego WOPR. Dotyczyło ono zaginięcia kobiety - obywatelki Ukrainy, która zgodnie ze zgłoszeniem była widziana ostatni raz w rejonie Sopockiego molo, gdzie chciała targnąć się na swoje życie. Aktywne poszukiwania zaginionej trwały do godz. 04:38, uczestniczyły w nich jednostki: Służby SAR - łódź R-20, Sopockiego WOPR - quad i łódź
oraz Komendy Miejskiej Policji w Sopocie. Kobiety nie udało się odnaleźć w trakcie prowadzonych przez ratowników i funkcjonariusz policji nocnych działań. Została ona odnaleziona tego samego dnia w Warszawie przez policjantów przed godz. 12:00.
O 11:36 otrzymaliśmy następną informację od operatora nr 112 o 47 letnim mężczyźnie, znajdującym się w Kątach Rybackich, który zasłabł po morsowaniu. Celem udzielenia poszkodowanemu pomocy zadysponowani zostali ratownicy morscy z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Sztutowie, którzy po przyjeździe w rejon wejścia na plażę nr 56 w Kątach Rybackich udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazali przybyłemu na miejsce zdarzenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego.
Ostatnie wczorajsze działanie Służby SAR polegało na udzielaniu pomocy od godz. 16:06 wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Łebie
i Zespołem Ratownictwa Medycznego mężczyźnie, który stracił przytomność i nie wykazywał żadnych funkcji życiowych na wysokości wejścia na plażę nr 16 w Łebie. Po ponad godzinnej walce niestety nie udało się przywrócić poszkodowanemu czynności życiowych. Przybyły na miejsce lekarz z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stwierdził zgon.
Po zakończonych działaniach odnowiono gotowość ratowniczą dla jednostek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
 
fot. www.webcamera.pl
 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR

 
Akcje ratownicze i wyjaśniające

2021-09-21

Wczoraj 20.09.2021 r. jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa - Sztorm, R-3, R-20 i Brzegowa Stacja Ratownicza z Władysławowa - prowadziły od godziny 19:10 wraz ze śmigłowcem Marynarki Wojennej na wodach Zatoki Gdańskiej i Puckiej poszukiwania najpierw jednego, a od godziny 19:39 dwóch kitesurferów. Obaj zaginieni odnaleźli się cali i zdrowi na lądzie.
Natomiast dzisiaj 21.09.2021 r. o godzinie 08:45 inspektorzy operacyjni w Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym otrzymali drogą radiową informację z jednostki Horizon Geodiscovery, znajdującej się 20,5 Mm na północ od Łeby, o marynarzu - członku załogi - u którego jest podejrzenie wystąpienia wylewu. Do ewakuacji poszkodowanego został zadysponowany wiropłat Marynarki Wojennej oraz statek ratowniczy Huragan. Marynarz został podebrany przez załogę śmigłowca ratowniczego i przetransportowany do szpitala.
Po powrocie do miejsc bazowania jednostki odnowiły gotowość ratowniczą.
 

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR