Akcje ratownicze i wyjaśniające

Akcje ratownicze i wyjaśniające

2019-01-10

W dniu 10 stycznia 2019 roku o godzinie 2146 Kapitanat Portu Gdynia skontaktował się z ratownikami morskimi dyżurującymi na statku ratowniczym Kpt. Poinc. Załodze  przekazano informację o jednostce, która przybyła do Gdyńskiego portu bez jednego marynarza. Wiadomość ta została przekazana do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego, które po potwierdzeniu informacji zadysponowało siły i środki do poszukiwań mężczyzny. Zaginiona osoba, była widziana ostatni raz na pokładzie statku o godzinie 1600, kiedy to jednostka znajdowała się na wysokości portu we Władysławowie. Do przeszukiwania wyznaczonych rejonów zostało zadysponowanych łącznie 10 jednostek. Od strony otwartego morza: statek ratowniczy Bryza, łódź ratownicza R-14 z Brzegowej Stacji Ratowniczej we Władysławowie, statek floty handlowej Thurkus, prom Stena Spirit oraz śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej. Od strony Zatoki Gdańskiej: statek ratowniczy Wiatr, łodzie ratownicze R-3 i R-20, jednostka Straży Granicznej SG-211, a także jednostka Bumer z Gdyńskiego WOPR-u. Poszukiwania trwające do godziny 0613 następnego dnia zostały przerwane. O godzinie 0755 wznowiono przeszukiwanie akwenów. Zadysponowane do akcji zostały śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej i statek ratowniczy Kpt. Poinc. Niestety po wielogodzinnych poszukiwaniach o godzinie 1630 działania zakończono wynikiem negatywnym.

 

Fot. Maciej Grzonka

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR
Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2018-08-14

W dniu 14 sierpnia 2018 roku o godzinie 1456 inspektor w Morskim Pomocniczym Centrum Koordynacyjnym w Świnoujściu otrzymał zgłoszenie od kierownika regat o jachcie ze złamanym masztem, który potrzebował pomocy. Na jego pokładzie znajdowały się dwie osoby, a ze względu na kierunek wiatru i układania się fal, załoga jednostki zdecydowała o kierowaniu się do portu w Dziwnowie. Do asysty ratowniczej zadysponowany został statek ratowniczy M/s Cyklon, który towarzyszył mu, aż do momentu bezpiecznego zacumowania przy nabrzeżu. Po zakończeniu działań odnowiono gotowość dla statku ratowniczego M/s Cyklon.

 

Fot. Brunon Rzepka

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR
Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2018-08-14

W dniu 14 sierpnia 2018 roku o godzinie 1355 z ratownikiem dyżurnym Brzegowej Stacji Ratowniczej w Darłowie skontaktował się lokalny Komisariat Policji i poinformował o tym, że do wody w okolicy Darłowskiego portu wpadło troje dzieci. Jedno z nich zostało już wyłowione, a pozostałe dalej były poszukiwane. Informacja ta została przekazana do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni, które niezwłocznie poleciło wyjście do akcji. Po dotarciu na miejsce zdarzenia ratownicy morscy razem z Policją, Strażą Pożarną oraz ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczęli poszukiwania zaginionych dzieci. Poszukiwania trwały do godzin wieczornych, były przeprowadzane w ciężkich warunkach sztormowych i zakończyły się wynikiem negatywnym. Po zakończeniu działań i powrocie do miejsca bazowania odnowiono gotowość dla Brzegowej Stacji Ratowniczej w Darłowie.

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR

Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2018-08-13

W dniu 13 sierpnia 2018 roku o godzinie 2224 Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni otrzymało informację z Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Bremen o odebranym sygnale MAYDAY nadanym przez 26 m niemiecki jacht, który nabierał wody. Na wskazaną przez niemieckich inspektorów pozycję zadysponowano statek ratowniczy M/s "Szkwał" oraz śmigłowiec Marynarki Wojennej. Dodatkowo w akcji ratowniczej asystowała prywatna jednostka M/s "Adriata". Statek M/s "Adriata" jako pierwszy dotarł do jachtu wzywającego pomocy i podjął na swój pokład trzy osoby stanowiące załogę jachtu, następnie przekazał je ratownikom ze śmigłowca Marynarki Wojennej, którzy udali się z poszkodowanymi na lotnisko w Darłowie i wydali obywateli niemieckich jednostce Straży Granicznej. Po zakończonych działaniach odnowiono gotowość dla M/s "Szkwał"

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR

Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2018-08-13

W dniu 13 sierpnia 2018 roku o godzinie 2132 inspektorzy w Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym w Gdyni otrzymali informację od Kapitana promu M/f "Wawel" o osobie, która w trakcie manewrów jednostki uderzyła się w głowę. Powikłania powstałe w wyniku zaistniałej sytuacji wymagały ewakuacji medycznej poszkodowanego na ląd. Do akcji niezwłocznie zadysponowano statek ratowniczy M/s "Bryza". Ratownicy morscy po dotarciu na miejsce zdarzenia przeszli na prom, przygotowali rannego do transportu, następnie podjęli chorego na pokład statku ratowniczego i udali się z nim do portu we Władysławowie. W porcie poszkodowanego przekazano przybyłemu na miejsce  Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po zakończonych działaniach odnowiono gotowość dla statku ratowniczego M/s "Bryza".

 

Opracował:
Rafał Goeck
Rzecznik Prasowy MSPiR