Archiwum wiadomosci

Ogłoszenie o przetargu ofertowym

2018-06-13

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa
ul. Hryniewickiego 10, 81-340 Gdynia,
ogłasza drugi przetarg ofertowy na sprzedaż wózków podnośnikowego czołowego i naładowczego akumulatorowego

Treść ogłoszenia w załączniku.

Światowe Dni Morza 2018

2018-06-11

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni, uprzejmie informuje, iż w dniach 13/15 czerwca 2018 roku w Szczecinie odbędą się Światowe Dni Morza.

 

Nabór na stanowisko Rzecznika Prasowego

2018-06-11

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa poszukuje kandydatów na stanowisko Rzecznika Prasowego.

Szczegóły w Załączniku

Akcje Ratownicze i wyjaśniające

2018-06-02

W dniu 02 czerwca 2018 roku o godzinie 1614 Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni otrzymało informację od jednostki "Litoral", że zaginął nurek i od godziny nie mogą go znaleźć. Pozycja nurkowania to 17,5 Mm na północ od Władysławowa. O godzinie 1616 do poszukiwań skierowano statek ratowniczy "Bryza" z Władysławowa a o godzinie 1618 śmigłowiec ratowniczy MW. W międzyczasie otrzymano informację, że nurkowanie odbywało się na wraku "Bremerhaven" na głębokości 68 m i zaginionego widziano ostatni raz o godzinie 1215 na głębokości 15 m. Statek ratowniczy "Bryza" wraz z jednostką "Litoral" przeszukiwały rejon o powierzchni ponad 10 mil kwadratowych zgodnie z kierunkiem prądu. Taki sam obszar przeszukał śmigłowiec ratowniczy MW, wyposażony w kamerę termowizyjną. O godzinie 2010 zakończono aktywne poszukiwania. Warunki pogodowe: wiatr N 1, stan morza 1, widzialność bardzo dobra. W dniu 03 czerwca 2018 roku nurkowie z jednostki "Litoral" odnależli ciało zaginionego nurka. O godzinie 1655 statek ratowniczy "Bryza" z zespołem dochodzeniowo-śledczym na pokładzie udał się na miejsce zdarzenia. O godzinie 1745 przejęto ciało nurka na pokład statku ratowniczego i przetransportowano do portu we Władysławowie przekazując odpowiednim służbom. Odtoworzono gotowość dla statku "Bryza".

 

Opracowała:
Mirosława Więckowska
Rzecznik Prasowy MSPiR

DZIEŃ RATOWNIKA MORSKIEGO

2018-05-22

W dniu 18 maja 2018 roku Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa uroczyście obchodziła święto RATOWNIKA MORSKIEGO. Uroczystości oficjalne zorganizowano w Auli Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni, gdzie uhonorowano zasłużonych pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odznaczeniami, które wręczyła Pani Anna Moskwa Wiceminister w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Pani Minister podkreśliła wysoką profesjonalność ratowników do niesienia pomocy potrzebującym. Ze swej strony MSPiR uhonorowała Panią Poseł Dorotę Arciszewską-Mielewczyk Medalem Za Zasługi dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, dziękując w ten sposób Pani Poseł, która jest przewodniczącą Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej za pomoc w uzyskiwaniu funduszy oraz zapewnienia większego bezpieczeństwa pracy.

Dyrektor MSPiR Maciej Zawadzki przedstawił osiągnięcia służby SAR w ciągu swego ponad 15 letniego istnienia. W okresie od 2022 -2017 roku przeprowadzono ponad 3.380 akcji ratowniczych ocalając życie ponad 1.680 osobom. Podkreślił także owocną współpracę m.in. z Lotnictwem Marynarki Wojennej, Państwową Strażą Pożarną, Policją, WOPR, których przedstawiciele świętowali wspólnie z ratownikami,

Po części oficjalnej zaproszeni goście wraz z ratownikami SAR przeszli na statek „Dragon”, gdzie mogli oglądać ćwiczenia statków ratowniczych na Zatoce Gdańskiej. W ćwiczeniach brały udział jednostki ratownicze: ”Kpt.Poinc”, „Sztorm”, „Wiatr” oraz jednostki Brzegowych Stacji Ratowniczych ze Świbna i Władysławowa. Była to okazja zarówno dla gości jak i mieszkańców Gdyni do zobaczenia jak wyglądają akcje ratunkowe na morzu. W godzinach 1600 – 1700 jednostki biorące udział w ćwiczeniach zostały zacumowane przy Nabrzeżu Pomorskim i udostępnione zwiedzającym. Natomiast ratownicy z Brzegowych Stacji Ratowniczych po ćwiczeniach, przeprowadzili – na wysokości (Mariny Gdynia) pokaz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym oraz przygotowywali mieszkańców do aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu nad wodą w związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym.

Opracowała
Mirosława Więckowska
Rzecznik Prasowy MSPiR

fot.: M. Grzonka